Ettevalmistus sisetööde elektriku 4. taseme kutseeksamiks
Ettevalmistus sisetööde elektriku 4. taseme kutseeksamiks
Koolituse aeg: 2024 aastal kell 16.00-19.45 Oktoober: 23, 24, 29, 30, 31; November: 5, 6, 7, 12, 13, 14, 19, 20, 21, 26, 27, 28; Detsember; 3, 4, 5
Koolituse koht: Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses, Väimelas.
Maht 100 tundi
Sihtrühm: Elektrienergia ja energeetika ning elektroonika valdkonna töötajad, elektriseadmete paigaldajad ja hooldajad, elektriseadmete mehhaanikud ja paigaldajad jt., kellel puudub erialane haridus või kelle oskused ja teadmised on aegunud ja kes vajavad kvalifikatsiooni omandamiseks ettevalmistust 4. taseme sisetööde elektriku kutseeksamiks.
Grupi suurus:12 inimest
Õppe alustamise nõuded: Kogemus elektrienergia ja energeetika valdkonnas.
Õpiväljundid:
● Loeb paigaldusskeeme ja -plaane;
● teab, tunneb ja rakendab alalis- ja vahelduvvoolu elektriahelate teisendamise põhimõtteid ja seoseid;
● valib juhtide ristlõiget, kaitseaparaate, tunneb nende ehitust ja otstarvet;
● tunneb elektrimasina ehitust, töötamispõhimõtteid ja omadusi;
● tunneb valgusallikate ehitust, lülitusi ja omadusi;
● teab elektripaigaldiste käidu üldnõudeid;
● suudab rakendada oma teadmisi ja oskusi, järgides töötervishoiu, -ohutuse, elektriohutusala keskkonnanõudeid.
Õppe sisu:
Teooria: 30 tundi
Elektrotehnika alused. Elektrimõõtmised. Elektervalgustus. Elektriaparaadid Paigaldustehnoloogia alused. Elektrivarustus. Elektrikomponendid ja –lülitused. Elektrimasinad, elektriajamid, elektriajamite juhtimine. Elektripaigaldiste käidu alused. Kutsealaga seotud normdokumendid. Töökoha korraldamine. Materjalide ja töövahendite valik. Tööde tehnoloogiline järjekord. Tasandiline ja ruumiline märkimine. Juhistike valik ja paigaldus. Elektriseadmete s.h. kaitseseadmete valik ja paigaldus. Juhtmete otsamine ja ühendamine. Pind– ja süvispaigaldusviiside teostamine tüüppaigaldusviisidel A1 või A2, B1 või B2 ja C. Valgustusskeemide koostamine. Valgustite, lülitite, harukarpide ja juhtmete paigaldamine ja ühendamine vastavalt skeemile. Valgustuspaigaldise kontroll. Valgustuskilbi montaažiskeemi ja – plaani koostamine. Juhtmestiku (lattide), klemmliistude ja elektriaparaatide valik ning paigaldamine. Valgustuskilbi elektriskeemi ühendamine. Valgustuskilbi kontroll ja testimine. Elektri- ja tuleohutusnõuded elektripaigaldustööde teostamisel. Töötervishoiu- ja tööohutusnõuded elektripaigaldustöödel.
Praktiline töö:70 tundi
Elektrotehnika alused. Elektrimõõtmised. Elektrimasinad, elektriajamid ja elektriajamite juhtimine. Sisetööde erioskused ja teadmised. Elektri-, side- ja infokaablite paigaldamine vastavalt etteantud projektile. Paigaldab kaablikanalid koos kaablite ja seadmetega, vajalikud kaitsetorud, märgistab kohtkindlate ja teisaldatavate seadmete, reserv- ja turvatoiteallikate juhistike ja tarvikute asukohad, paigaldab kaabliredelid ja abikonstruktsioonid, valib juhendamisel korralisteks mõõtmisteks mõõteriistad käidukavas määratud mõõtmiste läbiviimiseks ning kontrollib juhendamisel ja meeskonnatööna nende korrasolekut. Töörühma liikmena käidukavas ettenähtud korraliste mõõtmiste läbiviimine ja saadud tulemuste vastavuse võrdlemine eeskirjades määratud normidele või mõõteprotokollides etteantud arvväärtusele (seadmepassid, eeskirjad, kontrollmõõtmiste tulemused). Hindab ja analüüsib mõõtmistulemusi võimalike rikete ja kõrvalekallete tuvastamiseks elektripaigaldise töös ja võimalusel kõrvaldab need ning täidab nõuetekohaselt etteantud vormikohase akti. Valib vajalikud mõõteriistad pinge, voolutugevuse, võimsuse, isolatsioonitakistuse ja maandustakistuse mõõtmiseks, lähtudes etteantud tööülesandest. Määrab käidukava alusel elektripaigaldiste ja tarvikute elektrotehniliste näitajate mõõtmise järjekorra ja mõõdab juhendeid järgides asjakohaste mõõteseadmetega paigaldise elektritehnilisi näitajaid vastavalt elektriohutusnõuetele. Võrdleb mõõtetulemusi etteantud normväärtustega ja hindab mõõtetulemuste järgi elektripaigaldise tööd, kõrvalekallete ilmnemisel rakendab meetmeid nende kõrvaldamiseks. Elektrimootorite hooldustööde teostamine ja rikete kõrvaldamine vastavalt etteantud ülesandele. Õppija valib ja paigaldab elektrimootori vastavalt tööülesandele, arvestades asendatava mootori nimesildil olevaid andmeid. Mõõdab paigaldatud elektrimootori isolatsioonitakistuse, võrdleb andmeid mootori passis esitatuga ja hindab selle alusel mootori käivitamise otstarbekust. Elektrotehniliste mõõtevahendite taatlemine ja kalibreerimine, ülevaade riikliku järelevalve nõuetest. Elektromehaanilised mõõteriistad. Elektronmõõteriistad. Digitaalmõõteriistad. Elektriliste ja mitteelektriliste suuruste mõõtmine. Ülevaade arvutiga koostöötavatest mõõtesüsteemidest.
Koolitaja: Viktor Dremljuga - Kõrgharidusega insener. Koolitaja kogemust üle 30 aasta. Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse mehhatroonika eriala kutseõpetaja. Tunnustatud Eesti kutseõpetaja ja hinnatud koolitaja täiskasvanute koolituste läbiviijana ning ettevõtjate nõustajana.
Täpsem info ja registreerumine:
tel: 785 0818; 5667 0850
e- post: merle.vilson@ewers.ee
VÕTI RKT koolitus viiakse läbi ESF programmist "Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine".