Tänu Erasmus+ programmile avati meile (Allan Veide ja Raiko Nemvalts) uks rahvusvaheliseks töökogemuseks ja iseseisvaks välispraktikaks Hispaanias, kus sai avardada oma silmaringi ja täiustada oma IT oskusi. Suundusime 16.03.2024 lennukiga kahekesi üheks kuuks Hispaaniasse, kus olime praktikal Albacete linnas - ülikoolis “Universidad de Castilla - La Mancha” UCLM. Jõudsime õhtul hilja lennukiga Hispaania pealinna Madridi, kust saime 4h-se bussisõiduga otse sihtpunkti.
Kuna ülikooli ühiselamud olid täis, saime selle asemel rentida praktikaperioodi ajaks hubase korteri kümne minuti kaugusel ülikoolist. Hommikul tutvusime ülikoolilinnakuga, kus pidime üles leidma meie hoone nimega I3A. Kohale jõudes tutvustati meile maja, näidati meie töökohta ja räägiti praktika eesmärkidest. Hoone, kus praktika ajal viibisime, oli väga uhke. Neil oli oma enda superarvuti nimega CAL-GO, mis jättis väga hea esmamulje. Saime tutvuda meie korrusel olevate üliõpilastega, kes meid koolitasid ja kellega koos ka õppisime.
Pärast väga pikka tutvustust jõudsime asja juurde, mida me teeme ja mis on meie eesmärgid. Meile selgitati väga lihtsalt ja arusaadavalt, et peame praktikal ära kasutama võimaluse õppida nii palju kui võimalik ja täita antud ülesannet, milleks oli valmistada ESP-32 mikrokontrolleriga valguse- ja temperatuuri mõõtja, mis iga kümne minuti tagant loeb temperatuuri ja LUX väärtust ning saadab selle üle interneti visualiseeritult kokkulepitud kohta.
Vähima viivituseta anti meile vajalikud vahendid, milleks oli siis ESP-32 kontroller, LUX sensor ja temperatuurimõõtja. Asusime meie töökohta üles seadistama. Vaja oli alla laadida programmid. Meile oli eelnevalt juba valmis pandud arvutid koos kahe ekraaniga ja loomulikult koos hiire ning klaviatuuriga. Saime üles seadistatud “Microsoft Visual C++” programmi ja laadisime alla “Arduino IDE”, millega saime programmeerida ning üles laadida koodi meie kontrollerile.
Vahepeal oli lõunapaus kõrvalhoone keldri pubis, kus olid maitsvad võileivad.
Esimene nädal oli kõige raskem, samas aga kõige põnevam, kuna pidime kohanema uue keskkonnaga ning õppima palju uut. Meil polnud eriti kogemust programmeerimisega ega sensorite ühendamisega kontrolleritega, kuid õnneks oli meil internet ja väga abivalmid tudengid, kes meiega seal korrusel koos õppisid. See nädal andis meile palju teadmisi, sest iga asi oli meile uus ja tundmatu ning iga väljakutse pakkus põnevust. See oligi rohkem meie kohanemisnädal.
Järgmised nädalad möödusid juba kiiremini ning lihtsamalt, kuna adusime, mida me teeme. Põnevus säilis siiski, sest iga uus ülesanne oli endiselt väljakutse. Näiteks pidime välja selgitama, kuidas ühendada meie kontroller ThingsBoardi serveriga, mis töötas Raspberry Pi peal.
Aga enne praktika lõppu jõudsime, isegi natuke varem, meie eesmärgid täita ja veelgi palju uut õppida.
Praktika kõrvalt leidsime ka aega linnaga tutvumiseks. Jalutasime mööda Albacete tänavaid, nautides väikelinna võlu ning eripära. Lisaks sellele tutvusime kohalike üliõpilastega ja saime uusi sõpru, kellega hoiame ühendust tänaseni. Nemad aitasid meil kohalikku kultuuri ja eluolu paremini mõista, muutes meie aja seal veelgi meeldejäävamaks.
Kokkuvõttes oli meil väga tore kogemus, kuna saime laiendada oma silmaringi, leida uusi sõpru, arendada uusi oskusi ning omandada rahvusvahelist töökogemust. Erasmus+ programm Hispaanias oli väga hästi läbi mõeldud ja korraldatud, mistõttu ei tekkinud meil ühtegi probleemi. Praktiline kogemus Albacete ülikoolis ning linna avastamine andsid meile hindamatu kogemuse, mida meenutame alati heade sõnadega.