Erasmus+ programm avas meile, viiele 2. kursuse tislerile, ukse rahvusvaheliseks kogemuseks. Suundusime viieks nädalaks, 18. märtsist 21. aprillini, Soome, et täiustada oma oskuseid ja avardada silmaringi.
Saabusime pühapäeva ööl peale pikka sõitu Ikaalineni, kus oligi meie praktikakoht Ikaalinen College of Crafts and Design SASKY. Kõigepealt läsksime õpilaskodudesse, kuhu meid praktika ajaks majutati. Kõik mugavused olid olemas. Kohanemine uute elamistingimustega ei osutunud sugugi keeruliseks. Järgmisel hommikul tutvustati meile kooli ja erinevaid õppevaldkondi. Saime puidu valdkonnast väga palju infot. Kooli töökodades valmistati mööblit ja muid puidust või puidulaadsetest materjalidest tooteid, ka tellimustöödena klientidele. Esmamulje koolist ja seltskonnast jättis väga hea mulje. Olime väga teretulnud ja kohandusime kiirelt.
Meile tutvustati ohutusnõudeid koos koolipoolsete juhenditega ja kaasaegseid seadmeid: rihthöövel, paksushöövel, ketassaagpink, lihv- ja freesmasinad jm. Kõik vajalik oli olemas. Meile näidati ette ja õpetati, kuidas neid seadmeid kasutada ja räägiti ohutusnõuetest nende kasutamisel. Juhendaja andis esimeseks ülesandeks öölaua valmistamine. Joonis anti ette, meid jagati kaheks grupiks ning anti kätte tööülesanded. Oma projektidega tegelemisel läks aeg väga kiiresti.
Koolis tutvustas juhendaja tööd CNC pinkidega, saime proovida lasergraveerimist ja treimist. Eriti huvitav ja uus oli intarsia tegemine. Selleks olid valmistatud nõutavad rakised ja eelnevalt kõik tegevused läbi mõeldud. Meil oli aega, et oma projektidega tegeleda. Saime erinevate puiduliikidega töötada ja katsetada, masinatega rohkem tutvuda ja käsitööoskusi arendada. Erko valmistas treipingil treening-kurika ja harjutas treipingi kasutamist. Marek Ander tegi kasest kitarrialuse neljale kitarrile, männist kõrvaklappide hoidja ning saarest vasara ja tammest kirve käepidemed. Kitarrialuse valmistamiseks läks terve päev, et mõõdud välja mõelda ja koostada joonis, kuid projektiga pidi ikka improviseerima mõõtude või kinnitustega. Uuemateks protsessideks jäid sael tapi väljalõikamine detailidel ja nende korrastamine peitliga, kõrvaklappide hoidjal peatasku välja peiteldamine, kuhu kõrvaklapid pidi vahele mahtuma. Vasara käepide sai treitud ovaalseks kujuga ja kirve oma kõigepealt joonistatud toorikule, välja lõigatud lintsael ja freesitud ümaraks. See ei tundu eriti praktiline, aga stiil ja kuju on huvitav. Käepidemed viimistleti õlivahaga, kitarrialus ja kõrvaklappide hoidja peitsiti tumepruuniks ja kanti peale läbipaistev õlivaha kiht. Artur valmistas snäkialuse kuhu on tehtud intarsias pilt, Mattiass kaks lõikelauda ning Angelos-Tepo minikapi kunstitarvetele.
Oma vaba aega sisustasime sealse spaaga, kus käisime ujumas ja saime saunakultuuri rohkem tundma.
Käisime tihti väljas söömas ning jalutamas, nautimas sealset loodust. Sellel ajal oli järv veel jääs. Meie kogemus Soomes oli väga positiivne ja see avardas nii mõnegi silmaringi kõvasti. Saime rohkem praktikat üksinda töötamisega ja lõime unustamatud kontaktid. Kultuurierinevus oli väike, aga mõne asja puhul väga märgatav.
Soovime tänada Erasmus+ programmi antud võimaluse eest ja Ikaalineni kooli meie vastuvõtmise eest. Oleme samuti tänulikud meie koolile, kes aitas praktikat vormistada. Soovitame kõigil välispraktikale
minna, sest sealt tulevad kaasa unustamatud kogemused ja teadmised.
Viimati muudetud 05.06.2024.