Erasmus+ projekti raames Soomes Hämeenkyrö Ammatti-instituutti Iisakki koolis

Loomise kuupäev 03.12.2018

Viibisime Erasmus+ projekti raames välispraktikal Soomes Hämeenkyrö Ammatti-instituutti Iisakki koolis. Olime seal 3 nädalat, 04.11.2018-24.11.2018.

4. novembri hommikul läksime koos õpetaja Aivar Kalnapenkisega bussiga Tallinnasse ning sealt laevaga Helsingi. Helsingist omakorda sõitsime bussiga Tamperest umbes 30 km kaugusele väikesesse linna nimega Hämeenkyrö. Ega seal muud väga ei olnud kui üks suurem pood, mõni toidu koht ja kool, kuid seal elas üle 10 000 inimese. Ööbisime ühiselamus, mis oli nagu väike kahepereelamu. Ühiselamus oli meile kolmele köök ja kaks eraldi tuba. Kool oli ühikast umbes 100 meetri kaugusel. Esimesel päeval tehti meile kooli ja töökoja tutvustus. Koolis õpib umbes 350 õpilast. Erialadest õpetatakse seal metallide lõiketöötlemist, elektri ja automaatikat, protsessijuhtimist, autoeriala, toitlustust. Õpetajad kes meid vastu võtsid olid väga lahked ja lahedad inimesed. Õpetaja Aivar oli meiega koos esimese nädala.  See nädal läks väga ruttu.

Teisel päeval tegime Plasmalõikuriga tööd. Kolmapäeval õhtul viidi meid sauna, mis oli huvitav kogemus - olla saunas vähemalt 20 soomlase ja lätlastega. Kuid kõik olid väga lahked ja sai räägitud endast ja enda koolist.  Nädala lõpus käisime erinevates firmades ning olime kaks päeva käsitöö koolis, kus meile õpetati, kuidas metalli töödelda ja valada ning nädala lõpus õppisime sepatöö aluseid. Sepatööd õpetati Ikkalisten Käsi- ja Taideteollisuusoppilaitoses. Nimetatud koolis kavandati ka uue eriala e –mängude disaini eriala õpetamise sisseviimist. Uue eriala tarvis ehitati juba õppekorpust. Koolis õpetati veel relvaseppade (relvameistrite) eriala. Nimetatud koolil on ainukesena Soome Vabariigis nimetatud eriala õpetamise luba.

Laupäeval käisime Tampere linnas  tutvumas soome eluolu ja kultuuriga.

Teisel nädalal läks meie õpetaja, kellega tulime Soome tagasi ning jäime üksinda, mis ei olnud probleemiks kuna oskasime inglise keelt ning saime kõigiga suheldud. Saime osaleda kooli tundides ning tutvuda kooli õpilastega. Rääkisime mõlemad enda koolist ja riigist. Üllatav oli see, et neid huvitas Eesti poliitika ja Eesti inimeste suhtumine. Teise nädala lõpus külastasime jällegi Soome metalli firmasid ning nädalavahetusel kutsuti meid sealse kooli projektijuhi poole ja tema perega põdra jahile, mis kõlas väga põnevalt. Õhtu veetsime Soome projektijuhi Sirpa perega õhtust süües ning rääkides oma elust ja tegemistest. Hommikul läksime teiste jahimeestega kokku saama. Meid panid teistega paari ning Markuse paariliseks sai endine Tallinna Fazeri professor. Temaga terve päeva koos olles saime üksteist väga hästi tundma õppida. Rääkisime temaga kõigest ning  ta õpetas, kuidas põtru jahtida. Päeva lõpuks saime ühe põdra kätte. Olime metsas umbes 8 tundi. Meil oli see esimene jahil käik ja oleme väga rahul, sest see oli väga põnev ning lahe kogemus. Viimasel nädalal tuli Soome õpetaja Kersti Taul, kes samuti viibis meiega samas koolis ja elas meie ühika kõrval koos teise soome tüdrukuga.

Matemaatikaõpetajale võimaldati külastada lõimitud tunde, kus lahendati vastava erialaga seotud ülesandeid. Õpperühmad olid erinevatelt kursustelt ning erialadelt, mis andis õpetatavast hea ülevaate.

Tagasi tulime täpselt samamoodi busside ja laevaga. Võrus olime umbes 23:30. Soome välispraktika oli tõsiselt põnev ja lahe kogemus ning kindlasti soovitame ja sooviksime veel minna. Suur tänu Võrumaa Kutsehariduskeskuse projektijuhile, kes korraldas kogu selle õpirände ning tänud õpetajatele, kes meiega koos Soomes olid ning meiega koos õppisid. Sai palju õpitud, nähtud, kogetud. Suured tänud ka Soome õpetajatele ja projektijuhile, kes meid väga hästi vastu võtsid.

 

Markus Parv
Andre Erik
Aivar Kalnapenkis
Kersti Taul

Viimati muudetud 03.12.2018.